آسپیرین به درمان سرطان کمک می‌کند

بر اساس مطالعات اخیر، درمان سرطان می‌تواند با مصرف آسپیرین سریع‌تر پیش‌رود. محققان انگلیسی اخیرا دریافته‌اند که داروهای ضدالتهابی مثل آسپیرین، می‌توانند یک مولکول سرطانی که به تومورها اجازه‌ی دور زدن سیستم ایمنی بدن را می‌دهد، نابود کنند.
 
محققان می‌گویند اثر بزرگی که آسپرین‌ها در درمان داشته‌اند، در مقایسه با قیمت کمی که دارند موضوعی بسیار پر اهمیت است. با این حال، آن‌ها به این موضوع هم اشاره کرده‌اند که هنوز هم تا تجویز آسپیرین به عنوان یکی از داروهای درمان سرطان، زمان زیادی باقی است؛ طوری که آزمایش‌های بیشتری باید انجام شوند.
آزمایش‌هایی که محققان انجام داده‌اند، آن‌ها را به مولکولی به اسم Prostaglandin E2 یا PGE2 رسانده است. این مولکول توسط سلول‌های سرطانی پوست، سینه و روده تولید می‌شود. مطالعات جدید نشان داده‌اند که آسپیرین و داروهای دیگری که در خانواده‌ی «مهارکننده‌های کوکس» جای می‌گیرند، تولید این مولکول را متوقف می‌کنند و دست تومور را در مقابل حملات باز می‌گذارند.
 
A study in the UK has found that aspirin use may make cancer treatments more effective. File photo / NZ Herald
 
این نتایج در حال حاضر با مطالعه روی موش‌ها به‌دست آمده است. پروفسور «کاتنو ریسسوسا» از موسسه‌ی فرانسیس کریک در لندن این تحقیقات جدید را انجام داده است. او در این باره می‌گوید: «ما به این نتیجه رسیده‌ایم که برخی از سلول‌های سرطانی برای فرار از سیستم ایمنی بدن PGE2 تولید می‌کنند. اگر بتوانیم توانایی تولید PGE2 را از آن‌ها بگیریم، این مانع را حذف می‌کنیم.»
دانشمندان گفته‌اند که هنوز تا آزمایش مطالعات‌شان روی انسان فاصله‌ی زیادی دارند.
 
منبع : nzherald
 
 

تاریخ انتشار خبر : ۱۵ شهریور ۱۳۹۴

Facebookgoogle_plustwitter
اشتراک در خبرنامه دیجی بایت

در خبرنامه دیجی بایت عضو شوید و از تازه ترين اخبار با خبر شويد

۰۵۱-۳۸۵۲۲۷۰۰