آندروید M رسما معرفی شد

 
 

چند دقیقه ای از آغاز کنفرانس سالانه توسعه دهندگان گوگل می گذرد و همانطور که انتظار داشتیم، نسخه جدید سیستم عامل اندروید با نام Android M اولین و مهمترین ستاره آغازین این مراسم بود.

 

البته، هنوز نام کامل نسخه جدیدی سیستم عامل موبایلی گوگل فاش نشده و همچنان باید آن را با نام مخفف M صدا بزنیم. شرکت گوگل در توسعه این نسخه جدید از اندروید بر روی تکامل آن تمرکز کرده و سعی کرده آن را در شش بخش مختلف بهبود بخشد و با در ضمن کدهای تولید این سیستم عامل را نیز تر و تمیز تر کند و باگ ها را نیز کاهش دهد.

اولین ویژگی جدیدی که به اندروید M اضافه شده، “مجوز دسترسی انتخابی به اپلیکیشن ها” نام دارد، این ویژگی به کاربر اجازه می دهد تا مجوز دسترسی یک اپلیکیشن خاص را به شیوه ای جدید و دقیق تر تعیین کند. بنابراین، از این پس دیگر در زمانی که اپلیکیشنی را بر روی گوشی یا تبلت خود نصب می کنید، درباره مجوز های دسترسی آت از شما سوالی پرسیده نمی شود، بلکه هر زمان که این اپلیکیشن بخواهد عملی را انجام دهد که نیاز به دسترسی خاصی دارد، از شما خواسته می شود که مجوز لازم را به آن بدهید.

google-io-2015-1-42

ویزگی جدید دیگر در اندروید M، سیستم پرداخت موبایلی انحصاری گوگل با نام Android Pay است. این شیوه پرداخت جدید بر اساس فناوری NFC طراحی شده و سادگی، امنیت و حق انتخاب در پرداخت های موبایلی را به کاربران اندروید هدیه می دهد. تنها کافی است قفل گوشی خود را باز کنید و آن را بر روی پایانه های پرداخت NFC قرار دهید تا بلافاصله پرداخت شما انجام شود. هنگامی که برای دریافت حساب کاربری Android Pay ثبت نام می کنید، یک شناسه کاربری انحصاری برای هر تراکنش به شما تعلق می گیرد که موجب می شود شماره کارت بانکی شما ایمن و دور از دسترس کلاهبرداران اینترنتی باقی بماند. همچنین، سیستم پرداخت موبایلی Android Pay از طریق سایر اپلیکیشن های سازگار با این سرویس و در بانک ها و فروشگاه های مختلف قابل استفاده خواهد بود.

google-io-2015-1-55

در کنار این سیستم پرداخت جدید، اندروید M برای تامین امنیت بیشتر به طور پیش فرض با سنسور های اسکنر اثر انگشت نیز سازگاری خواهد داشت. بنابراین هر کاربری می تواند با انحصاری ترین شناسه ای که همیشه همراهش است یعنی اثر انگشت خود قفل گوشی را باز کند، خرید اینترنتی انجام دهد و پرداخت های موبایلی را نیز از همین طریق تایید نماید.

google-io-2015-1-57

دو ویژگی دیگر با نام های “تجربه گوگل کروم” و “ارتباط بهتر بین اپلیکیشن ها” نیز در اندروید جدید وجود دارند. ویژگی اول موجب می شود تا ارتباط بین تب های باز شده و  اپلیکیشن های مرتبط با انها در سیستم عامل اندروید بهتر شود و اطلاعات به راحتی بین این دو بخش منتقل گردند. همچنین، در اندروید M اطلاعات مختلف به راحتی و به صورت هوشمندانه بین اپلیکیشن های مختلف منتقل می شوند، دقیقا به همان شکلی که می توانید در یک اپلیکیشن روی یک لینک کلیک کنید و آن را در اپلیکیشن دیگری باز کنید.

google-io-2015-1-47

اندروید M در بخش مدیریت باتری و شارژ نیز بهبود هایی را به همراه خواهد داشت. سیستم مدیریت مصرف انرژی در این نسخه از سیستم عامل گوگل از قابلیتی با نام Doze بهره می برد که می تواند با استفاده از سنسور های گوشی، مواقعی که از استفاده نمی کنیم را تشخیص دهد و در زمان هایی که گوشی در حالت استند بای به سر می برد، فعالیت های پس زمینه را غیر فعال یا نیمه فعال کند تا از این طریق میزان کمتری از شارژ باتری مصرف شود. این ویژگی جدید موجب می شود تا برای مثال عمر باتری تبلت Nexus 9 دارای اندروید M نسبت به نسخه آبنبات چوبی دو برابر بیشتر شود.

google-io-2015-1-59

همچنین، شرکت گوگل پشتیبانی از پورت USB نوع C را نیز به صورت پیش فرض به اندروید M اضافه می کند. بنابراین، گوشی های سازگار با نسخه جدید اندروید که این کانکتور بر روی آنها وجود دارد می توانند ۳ تا ۵ برابر سریعتر شارژ شوند و می توانند از فناوری شارژ سریع نیز بهره مند شوند.

google-io-2015-1-60

دستیار صوتی Google Now هم یکی از بخش هایی است که در اندروید M به روز رسانی شده، اکنون این دستیار صوتی توانایی بهتری در شناسایی زبان طبیعی انسان دارد و اگر در جمله خود ضمیری مانند آن یا او را به کار ببرید، متوجه خواهد شد که به چیزی اشاره دارید . علاوه بر این، اکنون این دستیار صوتی دقیقا مطلع است که در کجای رابط کاربری هستید و چه کاری انجام می دهید و در صورت نیاز سریعا به کمک شما خواهد آمد.

google-now-on-tap

نسخه جدید سیستم عامل اندروید به زودی در دسترس توسعه دهنگان اپلیکیشن های اندرویدی قرار می گیرد و می توانید آن را بر روی گجت های خانواده Nexus نظیر Nexus 5,6,9 و دستگاه Nexus Player دانلود و نصب کنید.

 

 

تاریخ انتشار خبر : ۸ خرداد ۱۳۹۴

Facebookgoogle_plustwitter
اشتراک در خبرنامه دیجی بایت

در خبرنامه دیجی بایت عضو شوید و از تازه ترين اخبار با خبر شويد

۰۵۱-۳۸۵۲۲۷۰۰