اتصال تبلت به مغز یک بیمار ناتوان جسمی در دانشگاه استنفورد

http://www.digibyte.ir/wp-content/uploads/2015/10/human-brain.jpg

استفاده از ذهن و کنترل اجسام اطراف بنظر فقط در فیلم های علمی و تخیلی اتفاق می افتد. اما این اتفاق تا به حال در واقعیت هم صورت گرفته است و چنین فناوری تا حدی وجود دارد. برای مثال در سال ۲۰۱۲ در طی برنامه BrainGate خانمی توانست با استفاده از ذهن خود، دست یک ربات را کنترل کند و ربات به وی قهوه بدهد.

موفقیت های محققین BrainGate به همین جا ختم نمی شود. اخیرا این محققین اعلام کرده اند که توانسته اند یک تبلت را به مغز یک بیمار Lou Gehrig متصل کنند. این امر از طریق جای سازی یک سری الکترود ها در مغز بیمار و انجام اصلاحاتی بر روی آنان انجام شده است. این الکترود های جای سازی شده تمامی فعالیت های مغزی را ضبط می کند و زمانی که بیمار به یک دکمه ای بر روی کیبورد نگاه می کند، آن دکمه “فشار” داده می شود.

اگرچه بعد از این آزمایش ها این محققین دریافتند پروسه انجام این کار بسیار وقت گیر است و حتی در مواقعی دقیق هم عمل نمی کند. سپس این محققین به فکر افتادند تا این فناوری را بر روی صفحه نمایش های لمسی پیاده کنند و نهایتا برای این آزمایشات تبلت Nexus 9 را برگزیدند. با توجه به بعضی ویژگی های بسیار کاربردی سیستم عامل اندروید از قبیل قابلیت تکمیل خودکار، پروسه تایپ کردن بسیار سرعت بخشیده شد.

هم چنین این بیمار هم اکنون دسترسی به تمامی نرم افزارهای اپ استور دارد که باعث می شود توانایی انجام کارها توسط وی، بسیار بالا برود و در نهایت باعث افزایش سطح کیفیت زندگی او شود. اگرچه تمامی این آزمایشات ابتدای شروع مسیر جدیدی است. دکتر Paul Nuyujukian مهندس اعصاب و فیزیک دان از دانشگاه استنفورد چنین می گوید: هدف ما بهره گیری از تمامی رابط های کاربری معمول در جهت استفاده از کامپیوترها و گوشی های همراه می باشد. این اولین قدم در راستای توسعه ارتباطات توانمند که کنترل آنها توسط مغز صورت می گیرد، می باشد تا بلکه بتوان روزی قابلیت های از دست رفته افراد فلج را به آنان بازگرداند.

منبع: ubergizmo

تاریخ انتشار خبر : ۵ آبان ۱۳۹۴

Facebookgoogle_plustwitter
اشتراک در خبرنامه دیجی بایت

در خبرنامه دیجی بایت عضو شوید و از تازه ترين اخبار با خبر شويد

۰۵۱-۳۸۵۲۲۷۰۰