افزایش امنیت شبکه‌های اجتماعی داخلی

بدون شک این موضوع مثل روز برای خود مردم هم مشخص شده است که فضای مجازی در صورتی که یک سری نکات در آن رعایت نشود، می‌تواند بسیار خطرناک باشد و حریم خصوصی کاربران را با خطرات بسیار جدی مواجه کند. بدون این که سازمان یا نهاد خاصی در این رابطه هشدار دهد خود مردم دائما از طریق پیام‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی گوناگون و اپلیکیشن‌های تلفن همراه به هم هشدار می‌دهند که امکان سوءاستفاده از عکس‌ها و اطلاعات خصوصی افراد از طریق این اپلیکیشن‌ها زیاد شده است. به هر حال با وجود چنین فضایی که حس ناامنی از جمله قوی‌ترین مشکلات آن برای یک کاربر است، نظارت و یا کنترل یک سازمان معتبر می‌تواند بسیار راهگشا باشد.

در همین راستا، معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران از تدوین نظام تضمین امنیت شبکه‌های اجتماعی با هدف ایجاد فضای مجازی امن برای کاربران این شبکه‌ها خبر داده است. سید هادی سجادی در این رابطه، اظهار داشته است که نظام تضمین امنیت شبکه‌های اجتماعی توسط مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای و با همکاری مرکز راهکارهای هوشمند دانشگاه شریف در حال تدوین است. وی اعلام کرده است که در این آیین نامه، الزامات فعالیت شبکه‌های اجتماعی داخلی مدنظر است و قوانینی تدوین می‌شود که این شبکه‌ها از موتورهای امن و در صورت امکان، موتور بومی استفاده کنند. همچنین بررسی میزان آسیب پذیری و اینکه در چه شرایطی قرار دارند از دیگر اهداف این آیین نامه است تا با کمک به این شبکه‌ها، وضعیت امنیتی آن‌ها بهتر شود. سجادی اضافه کرد: به طور کل ساماندهی امنیت شبکه‌های اجتماعی داخلی مدنظر قرار گرفته است تا صاحبان این شبکه ملزم باشند در چه شرایطی اقدام به ارائه سرویس کنند؟

معاون امنیت اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به ارزیابی‌های امنیتی انجام شده از سوی این سازمان در حوزه شبکه‌های اجتماعی و شبکه‌های بانکی کشور افزود: فعالیت این شبکه‌ها به طور کامل از سوی مرکز اعلام شده مورد بررسی و ارزیابی امنیتی قرار می‌گیرد و بسیاری از مسائل و مشکلات در قالب گزارشهای امنیتی به این شبکه‌ها اعلام می‌شود. سجادی با تاکید بر اینکه شبکه‌های اجتماعی و شبکه‌های بانکی کشور در حال بهبود سیستم‌های امنیتی هستند افزود: همکاری خوبی از سوی این شبکه‌ها برای بهبود سیستم‌ها صورت گرفته است چرا که این شبکه‌ها به طور مستقیم با کاربران سر و کار دارند و باید دارای سیستم امن در فضای مجازی باشند. وی با بیان اینکه ضعف امنیتی، می‌تواند بر روی همه ابعاد مرتبط با چرخه حیات یک سیستم، از طراحی و تولید تا نگهداری، مطرح شود اضافه کرد: برخی از ضعف‌های امنیتی ناشی از ناآگاهی و سهل انگاری مشتریانی است که در حال استفاده از این سیستم‌ها هستند. معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات گفت: برای مثال شبکه‌های اجتماعی حجم وسیعی از کاربران جامعه را دربردارند و به شدت نیز در حال رشد هستند؛ در کنار این‌ها سیستم‌های بزرگ بانکی و سیستم‌های سازمانی و پرتال‌های مختلف آنها نیز دارای کاربران بسیاری هستند که براین اساس تحلیل، بررسی و مطالعه برروی شرایط امنیتی آنها ضروری است همچنین اطلاعات مفیدی برای امن سازی دستگاه‌ها و سازمان‌ها ارائه شده است که یک سری از این مسائل به صورت عمومی و یک سری به صورت محرمانه در اختیار سازمان‌های مرتبط قرار خواهد گرفت. در نهایت این مدیر اعلام کرد که برای ۲۵۰۰ سازمان به صورت محرمانه، اطلاعات امنیتی از سوی مرکز اعلام شده، ارسال می‌شود و برای بخشی از این سازمان‌ها نیز در صورت لزوم، گزارشات مکتوب ارسال خواهد شد.

منبع:بایت۱۹۰۹۴

تاریخ انتشار خبر : ۲۹ آبان ۱۳۹۴

Facebookgoogle_plustwitter
اشتراک در خبرنامه دیجی بایت

در خبرنامه دیجی بایت عضو شوید و از تازه ترين اخبار با خبر شويد

۰۵۱-۳۸۵۲۲۷۰۰