افزایش ظرفیت باتری با فن آوری جدید

اساتید دانشگاه واترلو که یکی از دانشگاه های فعال در زمینه های تحقیقاتی می باشد توانسته اند عملکرد باتری های تجاری لیتیوم یونی را بهبود ببخشند.

دانشمندان نوع جدیدی از آند سیلیکون ها را توسعه داده اند که استفاده آن به جای آند گرافیت های معمولی بسیار بهتر و با صرفه تر خواهد بود.توسعه دهندگان این قطعه ادعا کرده اند که این نمونه جدید کوچکتر، سبک تر و با طول عمر بیشتر بوده و می توان از آن برای تمامی وسایل شخصی و وسایل نقلیه الکتریکی استفاده کرد.

http://www.digibyte.ir/wp-content/uploads/2015/10/waterloo-silicon-battery-1.jpg

گرافیت تاکنون به عنوان یک ماده برای الکترود منفی تمامی باتری های لیتیوم یون lithium-ion در جهان مورد استفاده بوده است اما این گرافیت ها یک مانع برای بهبود ظرفیت این نوع از باتری ها نیز به حساب می آید.در این نوع از باتری ها مقدار نسبتا کمی از انرژی را می توان ذخیره کرد که حدود ۳۷۰ میلی آمپر ساعت بر گرم خواهد بود.سیلیکون جایگزین شده در این باتری ها به طور فزاینده ای ظرفیت باتری را افزایش داده و حدودا در این باتری ها می توان ۴۲۰۰ میلی آمپر ساعت بر گرم ذخیره انرژی داشت.

اما این باتری ها آنچان که فکر می کنید بدون محدودیت نیستند.

سیلیکون موجود در باتری های لیتیومی در طول زمان شارژ منبسط و منقبض  که این موضوع باعث کاهش طول عمر باتری ها می شد. یکی از موضوعاتی که این محققان در این باتری های جدید با آن مواجه شده اند همین موضوع انقباض و انبساط می باشد.

یک رویکرد دیگر این دانشگاه تلاش برای تغییر ساختار آند سیلیکون می باشد. استفاده از یک واکنش میان گرافن گوگرد دوپ، نانو ذرات سیلیکونی و پلی اکریلو نیتریل cyclized (که این ذرات اغلب در ساخت دستکش های جراحی استفاده می شوند) باعث به وجود آمدن یک nanoarchitecture قوی خواهد شد. آزمایش ها نشان داده است که این nanoarchitecture جدید باعث کاهش تماس میان لیتیوم و الکترود خواهد شد که از انقباض و انبساط جلوگیری کرده و باعث ثبات بیشتر آنها خواهد شد.

آنان ادعا کرده اند که این طراحی باعث افزایش ظرفیت بیش از ۱۰۰۰ میلی آمپر ساعت بر گرم خواهد شد.

محققان می گویند که آند جدید انرژی چگالی لیتیوم یون ها را ۴۰ تا ۶۰ درصد افزایش می دهد و اتومبیل های برقی می توانند با این باتری ها در مسافتی حدود ۵۰۰ کیلومتر در هر بار شارژ رانندگی کنند.

منبع: Gizmag

تاریخ انتشار خبر : ۵ آبان ۱۳۹۴

Facebookgoogle_plustwitter
اشتراک در خبرنامه دیجی بایت

در خبرنامه دیجی بایت عضو شوید و از تازه ترين اخبار با خبر شويد

۰۵۱-۳۸۵۲۲۷۰۰