انتشار اطلاعات جدید از چیپ ست های Exynos 7650 و Exynos 7880

سامسونگ پیش از این از چیپ ست های Exynos در پرچم دار های خود بهره برده بود ، حال به نظر می رسد این چیپ ست ها رفته رفته جای خود را در میان محصولات میان رده این شرکت نیز باز کرده اند. پس از استفاده موفق این چیپ ست ها در تعداد اندکی از تلفن های همراه میان رده شرکت سامسونگ، به نظر می رسد این شرکت قصد دارد به فرآیند رها کردن چیپ ست های اسنپ دراگون شرکت کوالکام سرعت ببخشد .

از این رو این شرکت قصد دارد با معرفی و ارائه چیپ های Exynos 7650 و Exynos 7880 با چیپ اسنپ دراگون ۶۲۰ وارد رقابت مستقیم شود. این چیپ ست ها که از ساختار big.LITTLE بهره می برند و از پردازنده های Cortex-A72 و Cortex-A53به همراه پردازنده گرافیکی Mali-T860 تشکیل خواهند شد، بر اساس معماری ۲۸ نانومتری طراحی می شوند. البته هنوز تعداد هسته های پردازنده های این چیپ ست ها مشخص نشده است.

 

http://www.digibyte.ir/wp-content/uploads/2015/10/gsmarena_00215.jpg

گفتنی است مهم ترین تفاوت های چیپ ست های Exynos 7650 و Exynos 7880 در سرعت و تعداد هسته های پردازنده ها و همچنین تعداد هسته های پردازنده گرافیکی ( سه هسته در برابر چهار هسته ) در کنار پشتیبانی از رم با سرعت بالاتر ( ۱۴.۹GB/s در برابر ۱۷GB/s ) خواهد بود.

همچنین پردازنده های Cortex-A72 که بر اساس فناوری ARMv8A طراحی شده اند، به عنوان جایگزین پردازنده های Cortex-A57 شناخته خواهند شد که در چیپ ست های کنونی استفاده می شود. انتظار می رود، پردازنده های جدید علاوه بر مصرف انرژی بهینه تر، قدرت پردازشی بیشتری را نیز فراهم کنند. اگرچه مشخص نیست این پردازنده ها بتوانند با پرچم داران کنونی رقابت کنند. پردازنده گرافیکی نیز از شرایطی مشابه برخوردار است، چرا که تلفن همراه Galaxy S6 از پردازنده گرافیکی Mali-T760 بهره می برد و چیپ ست های جدید از پردازنده گرافیکی Mali-T860 استفاده خواهند کرد، اما در نهایت عملکرد نهایی چیپ ست های جدید پس از ارائه آن ها در محصولات نهایی مشخص خواهد شد.

تاریخ انتشار خبر : ۲۸ مهر ۱۳۹۴

Facebookgoogle_plustwitter
اشتراک در خبرنامه دیجی بایت

در خبرنامه دیجی بایت عضو شوید و از تازه ترين اخبار با خبر شويد

۰۵۱-۳۸۵۲۲۷۰۰