انویدیا: کارت گرافیک های AMD از DirectX 12.1 پشتیبانی نمی کنند!

بحث پشتیبانی ویندوز ۱۰ از نسل جدید رابط نرم افزاری DirectX مدتی است بالا گرفته و دو غول تولید کننده پردازنده گرافیکی روی این مسئله برنامه ریزی ویژه ای انجام دادند. آنها سعی دارند تا محصولات خود را با شعار تبلیغاتی پشتیبانی از DX12 روانه بازار کنند تا نظر کاربران بیشتری را به خود جلب کنند. اما طبق جدیدترین ادعای انویدیا، کارت گرافیک های AMD که بر اساس معماری GCN تولید می شوند، قادر به پشتیبانی از جدیدترین نسخه DX نیستند. نسخه جدید این رابط نرم افزاری با نام DirectX 12.1 نسبت به نسخه ۱۲ از سه ویژگی جدید بهره می برد و انویدیا مدعی است که کارت گرافیک های جدید AMD قادر به پشتیبانی از این سه ویژگی جدید نخواهند بود.

http://digibyte.ir/wp-content/uploads/2015/06/Directx.jpg

انویدیا در اشاره به عدم پشتیبانی کارت های شرکت رقیب از نسخه جدید دایرکتس، به پشتیبانی GTX 980 Ti از DX 12.1 اشاره کرده و هر سه ویژگی جدید را نیز در این تصویر تبلیغاتی در نظر گرفته است. ویژگی اول با نام Volume Tiled-Resources شناخته می شود که مشابه با بافت گذاری Open-CL عمل می کند. با استفاده از این ویژگی، تنها بخش نمایش داده شده در تصویر، رندر می شود و این موضوع سبب کاهش مصرف حافظه گرافیکی می شود. در حقیقت ویژگی VTR در نقش یک حافظه مجازی عمل می کند و اطلاعات بافت گذاری صحنه ها را در خود ذخیره کرده و بدون تلف کردن زمان، رندر جدید را با سرعت بالا نمایش می دهد. این در حالیست که AMD روی فناوری جدید حافظه خود با نام HBM تبلیغات گسترده ای صورت داده و اعلام کرده که پهنای باند بالایی را در کارت های نسل آینده خود در اختیار کاربران قرار خواهد داد، اما با وجود ویژگی VTR نیاز کاربران به کارت گرافیک هایی با حجم و پهنای باند حافظه بالای برطرف می شود. این فناوری همچنین برای بافت گذاری تصاویر از سه محور X، Y و Z استفاده می کند تا علاوه بر افزایش پیکسل ها، سرعت بارگزاری تصاویر را افزایش می دهد، به این صورت که بافت ها از سه محور بارگزاری می شوند و در مدت زمان کمتری رندر نهایی شکل می گیرد. همچنین ویژگی VTR سبب بهبود در سایه زنی تصاویر می شود که کاربرد کاملا عملی دارد.

انویدیا همچنین به این مسئله اشاره کرده که چیپ ست های مجهز به معماری Kepler از دایرکتس جدید پشتیبانی نمی کرد و در نتیجه این شرکت از معماری جدید برای کارت گرافیک های خود استفاده نموده که نتیجه آن کارت های سری ۹۰۰ این شرکت می باشد. بحث پشتیبانی از DX 12.1 حتی به کنسول های بازی نیز باز شده و طبق اعلام انویدیا، هیچکدام از کنسول های PS4 و XBOX One قادر به پشتیبانی از DX12.1 نیستند و این مسئله به دلیل بهره گیری آنها از چیپ ست AMD است. باید در انتظار واکنش AMD نسبت به این ادعای انویدیا بمانیم که ممکن است یک واکنش تند و جنجالی باشد.

تاریخ انتشار خبر : ۱۶ خرداد ۱۳۹۴

Facebookgoogle_plustwitter
اشتراک در خبرنامه دیجی بایت

در خبرنامه دیجی بایت عضو شوید و از تازه ترين اخبار با خبر شويد

۰۵۱-۳۸۵۲۲۷۰۰