اکسیر شفابخش بیماران کشف شد!

یکی از بزرگترین مشکلاتی که بشر همیشه در طول تاریخ با آن درگیر بوده است، وجود بیماری هایی است که هنوز راه درمانی بر آن پیدا نشده یا حداقل نمی توان آن بیماری را بطور کامل درمان کرد. در گذشته های دور بسیاری از افراد به دنبال یافتن اکسیری بوده اند که بتوانند بیماری ها را یکجا با آن مداوا کنند و بیماران را شفا دهند ولی هر چقدر که زمان گذشت و علم بشر توسعه یافت، به این حقیقت بهتر پی بردند که چنین ماده یا نوشیدنی ای وجود خارجی ندارد و احتمالا هم نخواهد داشت. اما اخیرا دانشمندان به روش هایی دست یافته اند که واقعا تحصین برانگیز است و کم از آن اکسیر شفا بخشی که گذشتگان بدنبال آن بوده اند، ندارد.

یکی از روش های نوین مبارزه با بیماری های بنیادی، اصلاح ژن می باشد و چند سالیست که از این روش برای درمان و بهبود وضعیت مبتلایان به بعضی از بیماری ها بهره گرفته می شود. ولی هم اکنون امیدی است که بتوانیم بیماری ها را کاملا از ریشه از بین ببریم.

 

http://www.digibyte.ir/wp-content/uploads/2015/11/dna-editing.jpg

طبق آخرین گزارشات، هم اکنون دانشمندان قادر هستند که بیماری “دیستروفی عضلانی صورت” را از طریق یک تکنیک اصلاح ژن جدید بطور کل از بین ببرند. دانشمندان از طریق این تکنیک اصلاح ژن که از آن به اختصار CRISPR یاد می شود، ژن مشکل دار یا آسیب دیده را مورد اصلاح قرار می دهند و علائم و عوامل بیماری را در بدن فرد بیمار از بین می برند. در این روش، مخلوطی از پروتئین و RNA به سمت ژن مورد نظر ارسال می شود و این مخلوط با ترکیب با ژن مذکور، باعث بهبود و بازسازی قسمت های مشکل دار و یا آسیب دیده می شود.

http://www.digibyte.ir/wp-content/uploads/2015/11/dna3.jpg

البته شاید بهتر باشد در حال حاضر سطح امید را خیلی بالا نبرد و زود نتیجه نگرفت که بشر به یک روش شفا بخش برای درمان تمام بیماری ها دست پیدا کرده است. در حقیقت روش CRISPR هنوز بر روی یک انسان واقعی و زنده تست نشده است و همچنین هیچ تضمینی در خصوص اینکه این روش بر روی تمام افراد با شرایط ژنتیکی مختلف پاسخگو باشد، وجود ندارد.

اولین نتایج و آزمایش های انجام شده حاکی از موفقیت و تاثیر ۵۰ درصدی روش CRISPR هستند. اگر این روش ترمیم ژن بتواند قدرت و تاثیرگذاری خود را در آزمایش های بعدی به جهانیان اثبات کند، قطعا می توان شاهد یک انقلاب در زمینه پزشکی در آینده نه چندان دور باشیم.

بدین ترتیب بجای اینکه پزشکان و متخصصین با علائم بیماری ها و یا راه های درمان سطحی دست و پنجه نرم کنند، در آینده قادر خواهند بود ریشه یک بیماری را بطور اساسی و کامل از بین ببرند و بدن بیمار را از بیماری پاک سازند.

تاریخ انتشار خبر : ۹ آذر ۱۳۹۴

Facebookgoogle_plustwitter
اشتراک در خبرنامه دیجی بایت

در خبرنامه دیجی بایت عضو شوید و از تازه ترين اخبار با خبر شويد

۰۵۱-۳۸۵۲۲۷۰۰