با چند حرکت عمر باتری موبایل خود را افزایش دهید

یکی از مهم‌ترین معضلات گوشی‌های تلفن همراه مربوط به باتری آن‌ها است. زمانی که شارژ گوشی ناگهان تخلیه می‌شود به این معنی است که باتری کارایی خود را از دست داده است و یا یکی از دلایلی که گوشی هنگام کار با برنامه‌های مختلف هنگ می‌کند، عدم توانایی باتری در تامین توان مورد نیاز گوشی است.

با رعایت مواردی جزئی می‌توان عمر باتری‌های موبایل را افزایش داد.

http://www.digibyte.ir/wp-content/uploads/2015/10/iPhone-4S-battery-removal.jpg

اگر چه این توصیه‌ها برای اغلب باتری‌های لیتیومی کاربرد دارد ولی می‌توان از آن‌ها برای نگهداری از باتری لپ تاپ و برخی از دوربین‌های دیجیتال نیز استفاده کرد.

شارژ اول

زمانی که برای اولین بار گوشی را شارژ می‌کنید ظرفیت باتری مشخص می‌شود. ساختار باتری‌های لیتیومی با سایر باتری‌ها متفاوت است و شارژهای اولیه در آن‌ها اهمیت زیادی دارند.

اولین استفاده از گوشی نباید با شارژ همراه باشد به این معنی که ابتدا اجازه دهید شارژ اولیه به‌طور کامل تخلیه شود و سپس گوشی را به‌طور کامل شارژ کنید. زمان این شارژ معمولا به ظرفیت باتری وابسته است. در گوشی‌های موبایل که دارای باتری‌های کوچکی هستند زمانی بین شش تا هشت ساعت کافی خواهد بود اما در لپ تاپ‌ها بهتر است این زمان تا ۱۲ ساعت افزایش پیدا کند.

این عمل را برای بار دوم و سوم هم تکرار کنید و هر بار تا تمام شدن کامل ذخیره باتری و خاموش شدن دستگاه از شارژ مجدد استفاده نکنید. این نکته برای دفعات اول نقش موثری در طول عمر باتری دارد به همین دلیل بهتر است نصب نرم افزار و مواردی از این دست را تا چند روز به تعویق بیندازید.

اگر کار ضروری با دستگاه ندارید آن را حین شارژ کردن خاموش کنید.

معمولا بعد از یکی دو ساعت گوشی پیام پایان شارژ را نشان خواهد داد اما در دفعات اول به این پیام توجه نکنید و اجازه دهید شارژ باتری همچنان ادامه داشته باشد.

دفعات شارژ

باتری‌ها معمولا از نظر دفعات شارژ محدودیت‌هایی نیز دارند. البته این محدودیت‌ها زیاد نیست و برای سال‌ها کافی خواهد بود با این حال برخی موارد می‌تواند به دوام باتری کمک کند. در هر بار شارژ، باتری را به طور کامل شارژ کنید و تا قبل از پایان آن، آداپتور را جدا نکنید.

شارژ بیش از اندازه هم برای گوشی مناسب نیست و بهتر است زمانی که پیام پایان شارژ ظاهر شد تا چند دقیقه به شارژ ادامه دهید و سپس شارژر را جدا کنید. برخی افراد طبق عادت شب‌ها باتری را شارژ می‌کنند و این اتصال تا صبح برقرار است. این روش نیز برای باتری مناسب نیست. نکته دیگر استفاده از رابط USB است.

زمانی که گوشی را برای انتقال فایل‌ها به کامپیوتر متصل می‌کنید به صورت خودکار شارژ باتری آغاز می‌شود. هر بار اتصال به معنی یکبار استفاده از شارژ خواهد بود.

اگر این کار را بیش از حد معمول انجام می‌دهید احتمال کاهش عمر باتری نیز وجود دارد.

شارژ مناسب

از آداپتور متناسب با گوشی خود استفاده کنید. برخی از آداپتورها ممکن است از نظر شدت جریان با گوشی سازگار نباشند.

البته امروزه استانداردهایی برای آداپتورها وجود دارد و اغلب گوشی‌ها نیز بر اساس این استانداردها عمل می‌کنند. به همین دلیل می‌توان از یک شارژر برای چندین نوع گوشی مختلف استفاده کرد. یکی از دلایل داغ شدن باتری هنگام شارژ می‌تواند با آداپتور آن مرتبط باشد.

شارژ گوشی در هوای گرم نیز باعث آسیب دیدن باتری خواهد شد. این اتفاق معمولا در اتومبیل‌ها بسیار دیده می‌شود. اگر هوای داخل اتومبیل گرم است و یا گوشی زیر نور آفتاب قرار دارد بهتر است آن را تا زمان خنک شدن اصلا شارژ نکنید. استانداردهای ایمنی برای باتری‌ها باعث می‌شود تا امنیت آنها افزایش پیدا کند با این حال مواردی بوده است که شارژ باتری در هوای بسیار گرم به دلیل فعل و انفعالات شیمیایی باعث انفجار باتری و آسیب هم شده است.

سردکردن باتری

باتری‌های لیتیومی زمانی که در سرما قرار می‌گیرند، دچار برخی فعل و انفعالات شیمیایی می‌شوند که می‌تواند به احیای ظرفیت از دست رفته آن‌ها تا حدی کمک کند.

به همین دلیل باتری‌های مستعمل را می‌توان درون یخچال یا فریزر قرار داد.

در نظر داشته باشید این روش از نظر علمی ثابت شده است. با این حال الزاما به معنی کارکرد صحیح باتری بعد از آن نیست.

تاریخ انتشار خبر : ۲۹ مهر ۱۳۹۴

Facebookgoogle_plustwitter
اشتراک در خبرنامه دیجی بایت

در خبرنامه دیجی بایت عضو شوید و از تازه ترين اخبار با خبر شويد

۰۵۱-۳۸۵۲۲۷۰۰