تصاویری از چرخه آب و هوایی عجیب در پلوتون

از هر زاویه‌ای که بنگریم پلوتون و زمین شباهت چندانی ندارند. یکی سیاره است و دیگری نیست (حداقل با تعریف مرسوم)، یکی قرمز است و دیگری آبی. حال تصاویر جدید نشان می دهند که چرخه‌ی آب و هوا در پلوتون نیز عجیب و غیرعادی است.

پلوتون و زمین شباهت چندانی ندارند. یکی کره ای یخی است و دیگری بیشترش را آب فرا گرفته است، یکی قرمز است و دیگری آبی. اما عکس‌های سیاه و سفید، بسیاری از این تفاوت‌ها را می‌پوشانند. در آخرین سری از عکس های دریافتی از فضاپیمای افق‌های نو، پلوتون همچون زمین خودمان به نظر می آید.

البته فریب عکس‌ها را نخورید. کوه‌هایی که در عکس بالا دیده می‌شوند مانند کوهستان‌های خودمان سنگی نیستند. آن‌ها از یخ جامد تشکیل شده‌اند. این سیاره به سختی می‌تواند جو نازک و مه‌آلودش را به خود نگاه دارد. نظرتان در مورد یخچال‌های طبیعی صافی که در عکس می‌بینید چیست؟ آن‌ها به جای آب از نیتروژن تشکیل شده‌اند.

http://www.digibyte.ir/wp-content/uploads/2015/09/poloton2.jpg

از طرف دیگر، آخرین عکس‌های دریافتی مدارکی در اختیار ما گذاشته‌اند مبنی بر این که زمین و پلوتون شباهت‌های جالبی دارند، مانند: تغییرات سیستم آب و هوایی به صورت روزانه و چیزی شبیه به چرخه آب، تنها با این تفاوت که چرخه آب و هوایی پلوتون احتمالا با محوریت نیتروژن رخ می‌دهد.

تصاویر نمای نزدیک نشان می‌دهند در منطقه اسپاتنیک پلانوم، جریانات کوه‌های یخی الگوهایی را در دل دشت‌های یخی ایجاد کرده‌اند.

این پدیده‌ها احتمالا به دلیل تبخیر یخ از سطح اسپاتنیک پلانوم باشد، سپس این بخارات در کوه‌های ناحیه شرقی متراکم شده‌اند و دوباره به سمت دشت‌ها جریان یافته‌اند.

http://www.digibyte.ir/wp-content/uploads/2015/09/poloton3.jpg

آلن هاوارد از تیم افق‌های نو در کنفرانسی خبری این گونه اظهار نظر کرده است:

ما انتظار نداشتیم نشانه‌هایی از چرخه آب و هوایی بر اساس یخچال‌های طبیعی، آن هم با محوریت نیتروژن در شرایط بسیار سرد، قسمت بیرونی منظومه شمسی را در پلوتون مشاهده کنیم. این چرخه که بر اساس نور ضعیف خورشید رخ می‌دهد را می‌توان با چرخه‌ی آب در کره زمین مقایسه کرد که در آن، یخچال‌های طبیعی به وسیله آب‌هایی که از سطح اقیانوس‌ها تبخیر می‌شوند و به صورت برف فرود می‌آیند، تغذیه می‌شوند و سپس این آب‌ها دوباره از طریق یخچال‌ها به دریا باز می‌گردند.

منبع : MSN

تاریخ انتشار خبر : ۳۰ شهریور ۱۳۹۴

Facebookgoogle_plustwitter
اشتراک در خبرنامه دیجی بایت

در خبرنامه دیجی بایت عضو شوید و از تازه ترين اخبار با خبر شويد

۰۵۱-۳۸۵۲۲۷۰۰