تصاویر و مشخصات کارت گرافیک های سافایر سری R9 300

کارت گرافیک های سری ۳۰۰ ای ام دی که تا مدتی دیگر به صورت رسمی روانه بازار می شوند، در حال حاضر در صدر اخبار قرار دارند و توجه کاربران را به خود جلب کردند. کمپانی سافایر که نزدیکترین شریک تجاری AMD به شمار می رود، به تازگی اقدام به معرفی کارت گرافیک های سری ۳۰۰ خود نموده که در این بین تصاویر و مشخصات کامل آنها نیز منتشر گردیده است. سافایر حتی مشخصات کارت پرچمدار نسل آینده AMD R9 Fury X را نیز در وب سایت خود قرار داده و پیش از همه تولید کنندگان به استقبال محصولات جدید ای ام دی رفته است.

 لیست کامل سافایر شامل تمامی کارت های میان رده و پرچمدار سری ۳۰۰ ای ام دی می شود که می توان به R7 360 و R9 390X اشاره کرد. حتی سافایر در این لیست به خوبی اشاره کرده که کارت های جدید ای ام دی بر مبنای کدام محصول نسل گذشته این شرکت تولید می شود و در حقیقت بازسازی شده از کدام کارت سری ۲۰۰ به شمار می رود.

 

کارت گرافیک سافایر 

 

ضعیف ترین کارت موجود در لیست، R7 360X است که با استفاده از پردازنده گرافیکی Tobago Pro و معماری GCN 1.1 تولید می شود به دو گیگابایت حافظه گرافیکی GDDR5 مجهز خواهد بود. فرکانس هسته در حالت پیش فرض روی ۱۰۰۰ مگاهرتز تنظیم شده و فرکانس حافظه گرافیکی نیز روی ۱۷۵۰ مگاهرتز تنظیم گردیده است. با در نظر گرفتن مشخصات حافظه گرافیکی، کارت گرافیک R7 360X قادر به ارائه پهنای باند ۱۱۲ گیگابایت در ثانیه خواهد بود که برای بسیاری از کاربرد ها بسیار مناسب است.

 

کارت گرافیک سافایر

 

نسخه قوی تر بر پایه پرازنده گرافیکی Tobago XT که با نام R7 360X وارد بازار می شود با دو کانفیگ حافظه ۲ و ۴ گیگابایتی تولید می گردد. فرکانس هسته در حالت پیش فرض روی ۱۰۵۰ مگاهرتز قرار دارد و فرکانس حافظه نیز همانند R7 360 روی ۱۷۵۰ مگاهرتز ثابت باقی مانده است. از نظر پهنای باند تفاوتی میان ۳۶۰ و ۳۶۰X وجود ندارد و هر دو کارت قادر به ارائه پهنای باند ۱۱۲ گیگابایت در ثانیه هستند که توسط رابط حافظه ۱۲۸ بیتی در اختیار کاربر قرار می گیرد. طبق اعلام ای ام دی، تعداد پردازنده های جریانی این کارت ۷۶۸ واحد است. نسخه اختصاصی سافایر برای کارت R7 360 با فرکانس ۱۰۶۰ مگاهرتز فعالیت می کند و فرکانس حافظه آن نیز ۱۶۲۵ مگاهرتز خواهد بود.

 

کارت گرافیک سافایر

 

در کارت های میان رده سری ۳۰۰ ای ام دی می توان حساب ویژه ای روی R9 370 باز کرد. این کارت میان رده با در نظر گرفتن دو کانفیگ حافظه ۲ و ۴ گیگابایتی و ارائه پهنای باند ۱۸۲ گیگابایت در ثانیه در حکم یک گزینه بسیار ایده آل برای گیمرهای نیمه حرفه ای بدل شده که هنوز به مانیتورهایی با رزولوشن Full HD و کمتر از آن اعتقاد دارند. فرکانس هسته در پردازنده گرافیکی Trinidad XT روی ۹۷۵ مگاهرتز در حالت پیش فرض تنظیم شده و چیپ ست های حافظه نیز با فرکانس ۱۴۲۵ مگاهرتز به فعالیت می پردازند. این کارت گرافیک بر پایه R7 265 تولید می شود و با توجه به بهره گیری از معماری GCN 1.0 فناوری و قابلیت جدیدی در اختیار عاشقان فناوری قرار نمی دهد، اما در صورتی که فقط می خواهید یک کارت گرافیک گیمینگ متوسط در اختیار داشته باشید، گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. تعداد ۱۰۲۴ واحد پرازنده جریانی به کار رفته در این کارت در کنار ۶۴ واحد TMUs و ۳۲ واحد ROPs می تواند مجموعه رضایت بخشی برای کاربران میان رده فراهم آورد. نسخه های اختصاصی سافایر شامل دو مدل Nitro با فرکانس ۱۰۰۰ مگاهرتز و نسخه Dual-X OC با فرکانس ۹۸۵ مگاهرتز می شود.

 

کارت گرافیک سافایر

 

کم کم باید به جرگه حرفه ای ها وارد شویم و در مرحله اول کارت گرافیک R9 380 و R9 380X را معرفی خواهیم کرد. کارت R9 380 به پردازنده گرافیکی Antigua Pro مجهز است که بر اساس معماری GCN 1.2 تولید می شود، در نتیجه قابلیت های جدید و متفاوت ای ام دی را می توانید با خریداری R9 380 تجربه کنید. دو کانفیگ حافظه ۲ و ۴ گیگابایتی در نظر گرفته شده برای این محصول در کنار فرکانس حافظه ۱۳۷۵ مگاهرتزی قادر به ارائه پهنای باند ۱۷۹ گیگابایت در ثانیه خواهد بود. اما نسخه قوی تر با نام R9 380X که از کانفیگ حافظه و پهنای باند مشابهی بهره می برد، تا کنون اطلاعاتی در خصوص فرکانس هسته گرافیکی Antigua XT و حافظه گرافیکی آن منتشر نگردیده است. هر دو محصول معرفی شده نسخه بازسازی شده بر اساس کارت گرافیک R9 285 هستند، با این تفاوت که با استفاده از معماری GCN 1.2 تولید می شوند و قابلیت های جدید AMD را ارائه می دهند. تعداد پردازنده های جریانی در این کارت ۱۷۹۲ واحد است و ۱۱۲ واحد TMUs و ۳۲ واحد ROPs در کنار پردازنده های جریانی تامین کننده قدرت پردازشی خانواده R9 380 خواهند بود. نسخه های اختصاصی سافایر شامل یک مدل کامپکت در استاندارد ITX، نسخه Nitro و در نهایت Dual-X OC می شود که فرکانس هسته و حافظه هر نسخه با یکدیگر متفاوت است.

 

کارت گرافیک سافایر

 

پرچمدار ای ام دی در سال ۲۰۱۵ که قرار است در نمایشگاه E3 2015 رونمایی شود در دو نسخه R9 390 و R9 390X تولید می گردد که هر دو نسخه به ۸ گیگابایت حافظه گرافیکی مجهز خواهند بود. پردازنده گرافیکی Grenada Pro به کار رفته در R9 390 به تعداد ۲۵۶۰ پردازنده جریانی مجهز است و با توجه به بهره گیری از معماری GCN 1.1، قابلیت جدیدی در اختیار گیمرها و کاربران قرار نمی گیرد. ای ام دی کاربران حرفه ای خود را برای R9 Fury X آماده خواهد کرد که با استفاده از فناوری حافظه HBM قصد ارائه پهنای باند حافظه ۵۱۲ گیگابایت در ثانیه را دارد و قابلیت های متعددی برای این کارت در نظر گرفته شده است. فرکانس هسته ۱۰۰۰ مگاهرتزی در حالت پیش فرض و فرکانس حافظه ۱۵۰۰ مگاهرتز به همراه پهنای باند ۳۸۴ گیگابایت در ثانیه از سایر مشخصات کارت گرافیک R9 390 به شمار می رود. پردازنده گرافیکی Grenada XT که در کارت R9 390X به کار گرفته شده، به ارائه ۵۰ مگاهرتز فرکانس و ۲۵۶ واحد پردازنده جریانی بیشتر می پردازد. قدرتمندترین نسخه از این کارت با نام R9 390X Tri-X OC تولید می گردد که فرکانس هسته آن ۱۰۵۵ مگاهرتز بوده و هشت گیگابایت حافظه آن نیز با فرکانس ۱۵۲۵ مگاهرتز به فعالیت می پرازند. کارت R9 390 Nitro با فرکانس ۱۰۱۰ مگاهرتزی هسته پرازشی و ۱۵۲۵ مگاهرتزی حافظه گرافیکی، نسخه دیگری از محصولات سری R9 390 سافایر به شمار می رود.

 

کارت گرافیک سافایر

 

پرچمداران نسل آینده AMD که در دو نسخه Fury و Fury X تولید می گردند به پردازنده گرافیکی Fiji Pro و Fiji XT مجهز خواهند بود. هر دو کارت به فناوری حافظه HBM مجهز خواهند بود که ظرفیت حافظه ۴ گیگابایت برای آنها در نظر گرفته شده است. فرکانس هسته در کارت Fury روی ۱۰۰۰ مگاهرتز و فرکانس حافظه نیز روی ۵۰۰ مگاهرتز تنظیم گردیده است. این موارد در کارت قوی تر Fury X به ترتیب ۱۰۵۰ و ۵۰۰ مگاهرتز خواهد بود و هر دو کارت پهنای باند ۵۱۲ گیگابایت در ثانیه را ارائه می دهند.

تاریخ انتشار خبر : ۲۸ خرداد ۱۳۹۴

Facebookgoogle_plustwitter
اشتراک در خبرنامه دیجی بایت

در خبرنامه دیجی بایت عضو شوید و از تازه ترين اخبار با خبر شويد

۰۵۱-۳۸۵۲۲۷۰۰