رفع تحریم ها چه تاثیری بر بازار تلفن های هوشمند خواهد گذاشت؟

http://www.digibyte.ir/wp-content/uploads/2015/11/phones.jpg

این روزه ها اکثر اخبار سیاسی کشور مربوط به برجامی است که بین ایران و کشورهای ۱+۵ برقرار شده است. یکی از اصلی ترین پیامدهای مثبت این برجام، معلق شدن تحریم های وضع شده برای کشور ایران است. مقالات زیادی نیز در این زمینه نوشته شده است و اثرات رفع تحریم ها را بر اقتصاد کشور مورد بررسی قرار داده است.

اولین تصور مردم از رفع تحریم ها، پایین آمدن قیمت اجناس و کالاها، به خصوص کالاهای خارجی می باشد که البته تا حدی صحیح است.

در این یادداشت قصد داریم به تاثیر رفع تحریم ها بر بازار موبایل بپردازیم.

شاید شما با خود بیندیشید که رفع تحریم ها قطعا باعث پایین آمدن قیمت انواع تلفن های هوشمند خواهد شد. اما آیا این اندیشه درست است؟

مهم ترین تحریمی که در قیمت تلفن های هوشمند تاثیر به سزایی می گذارد، تحریم های بانکی است. تا به امروز وارد کنندگان موبایل برای خرید گوشی های همراه مجبور بودند که هزینه خرید خود را به صورت کاملا نقد و یا از طریق واسطه های بسیار زیاد به خارج از مرزها منتقل کنند.

در حالت اول که هزینه به صورت نقد همراه خریدار حمل می شد به دلیل وجود ریسک های زیاد این کار، خریدار هزینه ای بر روی هر تلفن همراه اضافه می کرد تا بلکه در صورت بروز مشکل ضرر مالی نبیند. در حالت دوم به دلیل وجود واسطه های زیاد و سودهای زیادی که هر واسط برای این کار می گرفت، هزینه نهایی تلفن همراه برای مشتری نهایی در ایران گران تر از مقدار واقعی تمام می شد.

این هزینه اضافی که بر روی هر تلفن همراه کشیده می شد در واقع آن چنان ملموس نبود و تقریبا بین بازه ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان برای هر تلفن همراه بسته به رنج قیمت واقعی گوشی متغییر بود.

بنابراین رفع تحریم ها آن چنان تاثیر قابل لمسی بر روی قیمت گوشی های موبایل نخواهد داشت زیرا شخصی که برای خرید یک تلفن همراه حاضر است ۲ میلیون تومان هزینه بپردازد، درصورتی که گوشی مورد نظر۲۰۰ هزار تومان گران تر شود برایش تفاوت آن چنانی ندارد.

البته باید این نکته را گوشزد کرد که تجربه نشان داده است که هنگامی که یک تلفن هوشمند برای اولین بار وارد ایران می شود با قیمتی حتی تا یک میلیون تومان بیشتر از قیمت واقعی به فروش می رسد که در این نوع موارد، رفع تحریم ها می تواند کاهش قیمت زیادی در بر داشته باشد که البته این موضوع فقط مربوط به ماه های اول ارائه گوشی جدید می باشد و معمولا بعد از چند ماه حباب های کاذب از بین می رود.

تاریخ انتشار خبر : ۱۴ آبان ۱۳۹۴

Facebookgoogle_plustwitter
اشتراک در خبرنامه دیجی بایت

در خبرنامه دیجی بایت عضو شوید و از تازه ترين اخبار با خبر شويد

۰۵۱-۳۸۵۲۲۷۰۰