عمر باتری خود را برای چهار سال تضمین کنید !

 

 
رفتارهای مناسب در برخورد با باتری های لیتیومی چیست؟

این درست است که دستگاه‌های همراه فصل جدیدی در زندگی بشر باز کرده‌اند اما مسئله باتری و انرژی همیشه دغدغه سازندگان و استفاده‌کنندگان این دستگاه‌ها بوده است. فناوری باتری ها به طور دائم در حال به‌روز شدن است و عمده هدف‌ها از این به‌روزرسانی ها افزایش توان نگهداری انرژی، کاهش وزن و اندازه باتری ، افزایش طول عمر باتری و در نهایت جلوگیری از هدر رفت انرژی در زمان بیکاری باتری است. شاید جدیدترین فناوری به کاربرده شده در باتری را بتوان باتری های لیتیومی دانست. این دسته از باتری ها به دو گروه لیتیوم یون و لیتیوم پلیمر تقسیم می‌شوند. در این مقاله راهکارهایی را بیان خواهیم کرد که بتوان حداکثر استفاده را از باتری های لیتیومی برد. باید خاطر نشان کرد که با همین راهکارهای ساده توانستیم تاکنون یک باتری  لیتیومی لپ‌تاپ را تا ۴ سال زنده نگهداریم!

چه باتری خراب است؟

چه زمانی باید یک باتری  را خراب دانست؟ انرژی باتری‌های لیتیومی حاصل فرآیندهای شیمیایی موادی است که درون آن قرار دارد. اگر زمان شارژ یک باتری لیتیومی به میزان قابل توجهی افزایش یابد و خیلی سریع خالی یا دشارژ شود، می‌توان آن باتری را خراب دانست. باد کردن باتری نیز از علایمی است که می‌توان آن را خراب دانست. در اصطلاحات علمی عنوانی به نام Battery Wear یا همان فرسودگی باتری وجود دارد که به درصد اندازه‌گیری می‌شود و بیانگر آن است که چند درصد باتری غیر قابل استفاده است. اگر بتوانید آن را اندازه بگیرید می‌توانید مطمئن شوید که چه قدر باتری شما فرسوده شده است. به همین منظور نرم‌افزاری برای کامپیوترها وجود دارد که می‌تواند اطلاعات خوبی را از جمله فرسودگی باتری به شما بدهد. نرم‌افزار Battery Bar را از goo.gl/uWvn4y برای ویندوز دریافت کنید. (به حروف کوچک و بزرگ موجود در نشانی توجه کنید)

از باتری چگونه نگهداری کنم؟

برای نگهداری از باتری‌های لیتیومی چند نکته ساده وجود دارد. شنیده‌اید که می‌گویند انسان با هر نفس به پایان عمر خود یک قدم نزدیک می‌شود. باتری لیتیومی هم از این قاعده مستثنی نیست اما نفس باتری لیتیومی چیست؟ هر بار شارژ و دشارژ باتری یک تنفس باتری لیتیومی به حساب می‌آید. پس تا می‌توانید نفس باتری لیتیومی خود را نگهدارید! نکته مهم دیگر این است که نباید باتری خالی بماند. توجه کنید هیچگاه باتری لیتیومی خود را بیش از یک روز خالی نگه ندارید. اگر در صحرا هم هستید و به برق دسترسی ندارید و نمی‌خواهید یک باتری لیتیومی جدید بگیرید، به غیر از موارد لازم از دستگاه همراه خود استفاده نکنید. هنگامی که از دستگاه همراه خود استفاده می‌کنید، به دلیل استفاده از انرژی باتری و در اصطلاح الکترونیکی “جریان کشیدن از باتری”، باتری لیتیومی دستگاه شما گرم یا حتی داغ می‌شود. دماهای خیلی بالا دشمن جان باتری‌های لیتیومی است. از تولید این گرما در هنگام استفاده از دستگاه‌های همراه، گریزی وجود ندارد اما یادتان باشد دستگاه خود را در جای گرم مانند داخل خودروی خود هنگامی که زیر نور خورشید است، قرار ندهید تا بیهوده داغ نشود. نکته مهم دیگر این است که هیچگاه در حالی که باتری لیتیومی دستگاه همراه شما داغ است آن را شارژ نکنید. اگر این کار را انجام دهید بدانید با دستان خودتان آن را نابود کرده‌اید. اگر پارامتر فرسودگی باتری شما اندکی زیاد شد، آن را کامل شارژ کنید و مدتی برای مثال یک تا دو هفته آن را در این حالت نگهدارید. با این کار اندکی از فرسودگی باتری کاسته خواهد شد.

رفتارهای غلط چیست؟

باتری را دائم یا در زمان‌های مشخص به طور کامل خالی و پر کنید! آن را برای مدتی در فریزر قرار دهید! ولتاژهای غیر متعارف به آن وصل کنید! تمام این توصیه‌ها غلط است و بدانید با برخی از این رفتارها صدمات جبران‌ناپذیری به باتری خود وارد خواهید کرد و حتی ممکن است آن را منفجر کنید! به شما اطمینان می‌دهیم در هیچ کاتالوگ یا راهنمای استفاده کارخانه سازنده باتری‌های لیتیومی به این روش‌ها اشاره‌ای نشده است.

منبع : بایت ۱۹۰۴۷

تاریخ انتشار خبر : ۲۸ مرداد ۱۳۹۴

Facebookgoogle_plustwitter
اشتراک در خبرنامه دیجی بایت

در خبرنامه دیجی بایت عضو شوید و از تازه ترين اخبار با خبر شويد

۰۵۱-۳۸۵۲۲۷۰۰