پردازنده کامپیوتری به قدرتمندی مغز انسان توسط IBM

بخشی که مسئول انجام محاسبات در رایانه ها می باشد معمولا در اطراف هسته کامپیوتر ساخته می شود و در هر ثانیه میلیاردها محاسبه انجام می دهد. به دلیل حجم بالای محاسبات، محققان در تلاش اند تا و روز به روز بر قدرت پردازنده ها اضافه می کنند و رقابت تنگاتنگی میان شرکت های تولید کننده پردازنده وجود دارد.

braincomputer-640x0

شرکت آی بی ام که یکی از قوی ترین شرکتهای تولید کننده پردازنده می باشد به تازگی از پردازنده “TrueNorth” پرده برداری کرد. عملکرد این تراشه جدید تا حدودی شبیه به مغز انسان بوده و این شرکت با طراحی چنین تراشه ای رقیبان خود را به مبارزه می طلبد.

این تراشه جدید با اینکه در ذخیره سازی حافظه، افزایش تعداد هسته ها و فن آوری محاسبات پیشرفت چشم گیری داشته با این حال هنوز فاصله زیادی با عملکرد مغز انسان دارد  زیرا که ارتباطی که دو عصب درمغز انسان با هم دارند در حدود ۱۰۰ تریلیون سیناپس است و این عددی بسیار بالاست.

در آزمایشگاه ملی Lawrence Livermore 96 تعداد کامپیوترهای زیادی در قفسات بزرگی قرار گرفت تا بتواند مغز انسان را شبیه سازی کند با این حال عملکرد این ابر کامپیوتر ۱۵۰۰ بار آهسته تر از مغر انسان بود.

sequoia7.750pix

عملیاتی همچون دیدن یک توپ که به سمت شما حرکت می کند برای شما آسان بوده اما نوشتن چنین برنامه ای برای برنامه نویسان بسیار دشوار و پیچیده است. هدف از انجام این پروژه ایجاد یک کامپیوتر است که قادر به شبیه سازی این اعمال باشد با این حال تکنولوژی TrueNorth هنوز فاصله بسیار زیادی با این هدف دارد.

تراشه TrueNorth بخشی از تلاش شرکت آی بی ام است که از سال ۲۰۰۸ آغاز شده. این تلاش با هدف تولید یک نسل جدید از معماری محاسبات براساس سیستم عصبی انسان شکل گرفته است.

برای انجام محاسبات ساده با سرعت بالا ۴ یا ۸ هسته کافی است اما تراشه TrueNorth با الگوهایی کامل تر و کارآمدتر عمل می کند و دارای ۴۰۹۶ هسته برای پردازش اطلاعات می باشد. این هسته ها با هسته ی موجود در پردازنده اصلی یکسان نبوده و دارای عملکرد متفاوتی می باشد.

به جای اجرای تمام وقت هسته ها هر هسته در زمان معینی که نیاز باشد استفاده شده و با این عمل انرژی کمتری مصرف می شود. همه هسته ها با هم در ارتباط می باشند و تشکیل یک شبکه را می دهند و این بدان معنی است که می توان آنها را درجه بندی کرد.

در این رایانه هسته می تواند متوقف شود بدون اینکه اختلالی در کار سیستم رخ دهد.

اگر تمام این ۴۰۹۶ هسته همزمان با هم شروع به کار کنند همانند یک میلیون نورون و سرعت ۲۵۶ میلیون سیناپس خواهد بود.این عدد فاصله بسیار زیادی با ده میلیارد نورون مغز انسان و سرعت صد تریلیون سیناپس مغز انسان دارد.

این رایانه با فضای بسیار کمی که اشغال می کند و توان مصرفی فقط یک کیلو وات آن انقلابی در صنعت خواهد بود چرا که در ۷۰ سال گذشته این یک نوآوری بسیار جدید بوده است.

businessinsider

تاریخ انتشار خبر : ۲۹ مرداد ۱۳۹۴

Facebookgoogle_plustwitter
اشتراک در خبرنامه دیجی بایت

در خبرنامه دیجی بایت عضو شوید و از تازه ترين اخبار با خبر شويد

۰۵۱-۳۸۵۲۲۷۰۰