کشور چین برای اولین بار فضاپیمایی به بخش تاریک ماه ارسال می‌کند

تنها سه کشور موفق به سفر به ماه شده‌اند: آمریکا، روسیه و چین. اما حالا چین در حال برنامه‌ریزی برای سفر به بخشی از ماه است که هیچ فضاپیما یا انسانی به آن سفر نکرده است.

ماموریت فضایی چنگ ۴ که در سال ۲۰۲۰ میلادی عملیاتی خواهد شد، قصد ارسال اولین فضاپیما به بخش تاریک ماه را دارد. هدف از این ماموریت پاسخ به سوالاتی است که در مورد این بخش از ماه بدون پاسخ مانده‌اند. از مهم‌ترین این سوالات می‌توان به چرا بخش تاریک ماه، دارای چاله‌های کمتری نسبت به بخش روشن آن است؟ آیا بخش دورتر ماه به اندازه‌ی کافی منابع هلیوم-۳ دارد تا تاسیس معدن در آن قسمت را از لحاظ اقتصادی توجیه کند؟ و بسیاری سوالات دیگر اشاره کرد.

اصلی‌ترین چالش پیش رو در سفر به بخش دورتر ماه این است که خود کره‌ی ماه در مسیر ارتباطی بین فضاپیما و زمین قرار می‌گیرد و ارتباط بین فضاپیما و زمین را قطع می‌کند.

البته دولت چین به راحتی می‌تواند این مشکل را رفع کرده و با ارسال فضاپیمایی دیگر، سیگنال‌ها را از فضاپیمای اصلی دریافت کرده و به سمت زمین ارسال کند. فضانوردی با نام مایکل براون در این باره می‌گوید:

آژانس فضایی چین در گذشته نشان داده است که توانایی ارسال فضاپیما به ماه را دارد و می‌تواند ماهواره‌های مخابراتی بسازد. قطعا سفر به بخش تاریک ماه برای این کشور کاری عملی و امکان‌پذیر است.

تاریخ انتشار خبر : ۲۳ شهریور ۱۳۹۴

Facebookgoogle_plustwitter
اشتراک در خبرنامه دیجی بایت

در خبرنامه دیجی بایت عضو شوید و از تازه ترين اخبار با خبر شويد

۰۵۱-۳۸۵۲۲۷۰۰