۱۳ بازیکن زن از بازی FIFA 16 حذف شدند

نسخه ی جدید از سری شبیه ساز فوتبال فیفا یعنی بازی FIFA 16 امسال با یک تغییر اساسی مهمان خانه های هواداران خود خواهد شد. به این ترتیب که در این بازی برای نخستین بار شاهد حضور تیم های ملی بانوان خواهیم بود. اگر چه در این بخش تنها ۱۲ تیم ملی حضور دارند و از تیم های باشگاهی بانوان در این بازی خبری نیست، اما شاید این تغییر بتواند گیمر های بیشتری را از بخش بانوان به سمت بازی فیفا ۱۶ جذب کند. با این حال در آستانه ی انتشار جدید ترین نسخه از سری فیفا، به نظر می رسد که برخی از این تیم های ملی، نمی توانند با تمام بازیکنان اصلی خود در بازی فیفا ۱۶ حاضر شوند.

ظرف روز های اخیر شرکت الکترونیک آرتز در بخش اخبار وب سایت رسمی خود خبر از این داد که مجبور به حذف ۱۳ بازیکن زن از سه تیم ملی مختلف شده است. به نظر می رسد که این تصمیم بر اساس فشاری اتخاذ شده است که اتحادیه ی ملی ورزش های دانشگاهی امریکا (NCAA) بر شرکت الکترونیک آرتز آورده است. از قرار معلوم تمامی ۱۳ بازیکن مذکور در دانشگاه های عضو NCAA به امر تحصیل (و در عین حال ورزش) مشغولند و از این رو ناچار به تبعیت از قوانین مربوط به ورزش آماتوری این اتحادیه هستند (احتمالاً این بازیکنان از بورسیه های ورزشی رایج در امریکا برای عضویت در این دانشگاه ها استفاده کرده اند). در تعدادی از مفاد رسمی قوانین ورزش آماتوری NCAA آمده است که دانشجویان عضو این اتحادیه (به موجب رعایت اصول آماتور) نمی توانند با تیم های حرفه ای قرارداد امضا کنند یا برای فعالیت های ورزشی خود پولی دریافت نمایند. اگر چه اعضای شرکت EA بنا به در خواست NCAA این ۱۳ ورزشکار را از بازی فیفا ۱۶ حذف کرده اند، اما در عین حال در وب سایت رسمی خود موارد نارضایتی EA از این تصمیم را ابراز داشته و تاکید کرده اند که هیچ کدام از بازیکنان مذکور به موجب حضور خود در بازی فیفا ۱۶ پولی از شرکت EA دریافت نکرده اند و بنابر این نمی توانند قوانین آماتوری NCAA را نقض کنند.

 

با این حال از آن جایی که فعالیت های شرکت الکترونیک آرتز فعالیت هایی تجاری محسوب می شود و بازی فیفا ۱۶ نیز در اقصی نقاط جهان در قبال دریافت پول به فروش می رسد، NCAA اعتقاد دارد که حضور این بازیکنان در بازی فیفا ۱۶ می تواند تعهدات آماتوری آن ها را خدشه دار نماید. در این میان شاید بتوان گفت که تیم های ملی بانوان دو کشور مکزیک و کانادا بیشترین ضربه را از اتخاذ این تصمیم دریافت کرده اند. چرا که هر کدام از این دو تیم شاهد حذف شدن ۶ بازیکن خود از بازی فیفا ۱۶ هستند (بازیکنانی نظیر: Kadeisha Buchanan ، Jessie Fleming ، Ashley Lawrence ، Janine Beckie ، Rebecca Quinn و Sura Yekka از کانادا و همچنین بازیکنانی همچون: Tanya Samarzich ، Greta Espinoza ، Christina Murillo، Amanda Perez ، Emily Alvarado ، Maria Sanchez از کشور مکزیک). البته در بین این بازیکنان، تیم ملی بانوان اسپانیا نیز یکی از اعضای خود به نام Celia Jiménez را در بازی فیفا ۱۶ از دست رفته می بیند. به نظر می رسد که NCAA در این قضیه بیش از حد مته به خشخاش گذاشته است و در واقع حضور این ۱۳ بازیکن در بازی فیفا ۱۶ نمی توانست مشکل حادی محسوب شود و حتی این بازیکنان می توانستند با حضور در این بازی کامپیوتری و شناخته شدن بیشتر در میان گیمر ها، شور و انگیزه ی بیشتری را برای ادامه ی فعالیت های ورزشی خود کسب نمایند. با این حال این بازیکنان در نسخه ی نهایی فیفا ۱۶ حضور نخواهند داشت اما در عین حال EA تاکید کرده است که در صورت تغییر وضعیت این بازیکنان (به عنوان مثال فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های عضو NCAA) این شرکت می تواند آن ها را توسط آپدیت های بعدی فیفا ۱۶ ، به این بازی باز گرداند.

تاریخ انتشار خبر : ۲۹ شهریور ۱۳۹۴

Facebookgoogle_plustwitter
اشتراک در خبرنامه دیجی بایت

در خبرنامه دیجی بایت عضو شوید و از تازه ترين اخبار با خبر شويد

۰۵۱-۳۸۵۲۲۷۰۰