۲۰ هزار برنامه‌ی اندرویدی گرفتار یک بدافزار تبلیغاتی

http://www.digibyte.ir/wp-content/uploads/2015/11/Android-Virus.jpg

محققان و کارشناسان امنیتی نوع جدیدی از بدافزار تبلیغاتی را پیدا کرده‌اند که می‌تواند به برنامه‌های محبوب نفوذ کند.

حتی بازگرداندن دستگاه به تنظیمات کارخانه هم، این بدافزار آزاردهنده را حذف نمی‌کند.

کارشناسان امنیتی، نوع جدیدی از بدافزار تبلیغاتی را پیدا کرده‌اند که درون بیش از ۲۰ هزار برنامه‌‌ی پرکاربرد مثل فیس‌بوک، اسنپ‌چت (Snapchat) و غیره، تبلیغات قرار می‌دهد. وقتی که این بدافزار تبلیغاتی به برنامه راه پیدا می‌کند، نسخه‌ی تقلبی و مستقلی از این برنامه در اپ استور منتشر می‌کند. این برنامه مثل اپلیکیشن اصلی کار می‌کند، اما این بدافزار راه خود را به سیستم عامل اندروید باز می‌کند و پشت سر هم تبلیغ نشان می‌دهد. این تبلیغات آزاردهنده تجربه‌ی کاربری را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند و مشکل ایجاد می‌کنند.

مشکل اصلی اینجاست که با حذف برنامه‌هایی که به این مشکل دچار هستند، این بدافزار از بین نمی‌رود. حتی بازگرداندن دستگاه به تنظیمات کارخانه هم، این بدافزار آزاردهنده را حذف نمی‌کند. کارشناسان معتقدند تنها راه برای خلاص شدن از شر این بدافزار تعویض دستگاه است که هزینه‌ی زیادی دارد و واقعا منصفانه نیست. تنها راه برای جلوگیری از بروز این مشکل این است که برای دانلود برنامه فقط از پلی استور گوگل استفاده کنیم و به سراغ منابع مستقل ارایه‌دهنده‌ی اپلیکیشن نرویم.

متاسفانه، کارشناسان معتقدند که این مشکل می‌تواند بدتر شود.آنها پیش‌بینی می‌کنند که بدافزار مورد اشاره با پخش و گسترش بیشتر می‌تواند پیچیده‌تر شود و در قسمت‌های مختلف دستگاه اندرویدی نفوذ کند؛ حتی ممکن است بدون اجازه‌ی کاربر، دیگر اپلیکیشن‌های مستقل را دانلود کند. به عبارت دیگر، دستگاه کاربر از دست‌اش می‌رود. خوشبختانه گوگل در آینده اقداماتی در این راستا انجام خواهد داد تا به کاربران درباره‌ی این برنامه‌های مستقل هشدار دهد.

منبع: RT

تاریخ انتشار خبر : ۱۷ آبان ۱۳۹۴

Facebookgoogle_plustwitter
اشتراک در خبرنامه دیجی بایت

در خبرنامه دیجی بایت عضو شوید و از تازه ترين اخبار با خبر شويد

۰۵۱-۳۸۵۲۲۷۰۰