افغانستان عضو سازمان تجارت جهانی شد

http://www.digibyte.ir/wp-content/uploads/2015/12/%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%D9%8A.jpg

در دهمین نشست وزیران عضو سازمان تجارت جهانی، افغانستان به عضویت کامل این سازمان در آمد.

این کنفرانس از تاریخ ١۵ تا ١٨ دسامبر در شهر نایروبی، پایتخت کنیا برگزار شد و از افغانستان هیاتی بلندپایه به ریاست محمد خان، معاون اول ریاست اجرایی این کشور در آن حضور داشتند.

همایون رسا، وزیر تجارت و صنایع و مزمل شینواری، معاون وزارت تجارت و صنایع افغانستان در ترکیب این هیات به نایروبی رفته‌ بودند.

افغانستان درخواست برای عضویت کامل در سازمان تجارت جهانی را یازده سال پیش مطرح کرده بود.

پیش از اعلام رسمی عضویت افغانستان در سازمان تجارت جهانی، محمد خان رحمانی، معاون اول ریاست اجرایی حکومت این کشور در سخنانی این تصمیم اعضای سازمان را “تاریخی” خواند و گفت که عضویت در سازمان تجارت جهانی “بخشی از اهداف استراتژیک افغانستان برای رسیدن به صلح و ثبات اقتصادی” بود.

او گفت که عضویت افغانستان در سازمان تجارت جهانی به رشد سرمایه‌گذاری در این کشور کمک می‌کند. آقای رحمانی همچنین گفت که با فراهم شدن زمینه کار برای مردم افغانستان، بخصوص زنان و جوانان، می‌توان از گسترش تروریسم در این کشور جلوگیری کرد.

همایون رسا، وزیر تجارت و صنایع افغانستان گفت که سازمان تجارت جهانی به افغانستان ۵ سال وقت داده است تا تمام قوانین خود را مطابق با معیارهای این سازمان بسازد.

او گفت که عضویت در سازمان تجارت جهانی می‌تواند تا ٢.۵ درصد بر رشد اقتصادی افغانستان تاثیر مثبت بگذارد.

مزمل شینواری، معاون وزیر تجارت و صنایع و رئیس تیم مذاکره‌کننده افغانستان در این نشست نیز به بی‌بی‌سی گفت که عضویت افغانستان در سازمان تجارت جهانی می‌تواند به اعتماد بیشتر سرمایه‌گذاران خارجی برای آمدن به این کشور کمک کند.

آقای شینواری همچنین گفت که عضویت افغانستان در سازمان تجارت جهانی مشکلات ترانزیتی این کشور را با دیگر کشورهای عضو این سازمان از جمله پاکستان برای همیشه حل خواهد کرد.

به گفته او صدور کالا به کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی بدون نیاز به موافقت‌نامه دوجانبه از دیگر مزایای این عضویت برای افغانستان است.

افغانستان که پیش از این به عنوان عضو ناظر در سازمان تجارت جهانی حضور داشت، روز پنجشنبه ١٧ دسامبر رسما به عنوان عضو کامل این سازمان شناخته شد.

تاریخ انتشار خبر : ۲۹ آذر ۱۳۹۴

Facebookgoogle_plustwitter
اشتراک در خبرنامه دیجی بایت

در خبرنامه دیجی بایت عضو شوید و از تازه ترين اخبار با خبر شويد

۰۵۱-۳۸۵۲۲۷۰۰