کمپانی ال جی موفق به ساخت یک سنسور زیستی بسیار کوچک شده است .

سنسور زیستی یک سخت افزار پر استفاده در گجت‌ های امروزی میباشد . اکثر تلفن‌ های همراه و ساعت‌ های هوشمند جدید، قابلیت اندازه‌گیری علائم حیاتی کاربران مانند ضربان قلب و فشار خون را دارند. کمپانی LG  به عنوان یکی از بزرگ‌ ترین تولید کنندگان گجت‌ های هوشمند، موفق به ساخت سنسور زیستی بسیار کوچکی شده است که احتمالا در محصولات آینده‌ ی این شرکت به کار خواهند رفت.

http://www.digibyte.ir/wp-content/uploads/2016/02/LG-Sensor.jpg

امروزه استفاده از سنسور زیستی به عنوان یک سخت‌افزار اصلی در گجت‌ هایی همچون تلفن‌ ها و ساعت‌ های هوشمند، به امری طبیعی بدل شده است. این گجت‌ های با کیفیت از شرکت‌ های بزرگ، همگی قابلیت اندازه‌ گیری علائم حیاتی کاربران مانند ضربان قلب، فشار خون و غیره را دارند. ال جی نیز به عنوان یکی از پیشگامان صنعت تلفن همراه و ساعت‌های هوشمند، در ساخت چنین سخت‌ افزارهایی فعال بوده است. به تازگی تیم Innotek شرکت ال جی که به عنوان بازوی تحقیقاتی آن شناخته می‌شود، خبر ساخت یک سنسور زیستی بسیار کوچک و در عین حال دقیق را منتشر کرده است.

در تصاویر منتشر شده از ال جی جی ۵، نمایی از یک سنسور کوچک و خاص درپشت آن مشاهده می‌شود که می‌تواند متعلق به این سنسور زیستی جدید باشد. البته برخی خبرها حاکی از آن است که سخت‌ افزار مشاهده شده در این تصاویر، درگاه مادون قرمز و لیزر دوربین G۵ هستند.

این سنسور زیستی تنها ۱ میلی‌متر ضخامت دارد و از یک دیود نوری (PD) به همراه ۵ ال‌ ای‌ دی و یک مدار مجتمع (IC) تشکیل شده است و توانایی اندازه‌گیری ضربان قلب، میزان استرس و حتی میزان اکسیژن را دارد. بعلاوه مصرف انرژی این سنسور نسبت به سنسورهای زیستی موجود که دقت کمتری هم دارند، بسیار پایین‌ تر است. در ساخت این سنسور از فناوری های خاصی در ساخت بردهای الکتریکی (PCB) استفاده شده است تا ضخامت آن به بهترین نحو ممکن کاهش پیدا کند. بعلاوه برای ارتباط بهتر بین مدارها و افزایش راندمان، از ورقه‌های نازک طلا در ساختار این سنسور استفاده شده است. افزایش دقت ۳۰ درصدی سیگنال‌ های زیستی در کنار کاهش ۲۰ درصدی مصرف انرژی ، از ویژگی‌های خاص و منحصر بفرد این سنسور زیستی است. دقت این سخت‌افزار به حدی افزایش یافته است که می‌تواند ضربان قلب را با خطای ۵ ضربان در حالت حرکت و ۲ ضربان در حالت استراحت و سکون اندازه‌گیری کند.

منبع : phonearena

تاریخ انتشار خبر : ۲ اسفند ۱۳۹۴

Facebookgoogle_plustwitter
اشتراک در خبرنامه دیجی بایت

در خبرنامه دیجی بایت عضو شوید و از تازه ترين اخبار با خبر شويد

۰۵۱-۳۸۵۲۲۷۰۰