افزایش قیمت رم همچنان روند صعودی را در پیش گرفته است

قیمت رم و حافظه های SSD روندی صعودی به خود گرفته است و پیش بینی میکنیم تا ۳ ماهه اول سال میلادی این مسیر ادامه پیدا کند . 

یکی از دلایل این افزایش قیمت، بالا بودن تقاضا و عرضه ی محدود آن است که سبب شده شاهد رشد فزاینده این محصولات باشیم که برای کاربرانی که قصد تهیه این لوازم را داشته اند مشکل ساز شده است .

در همین زمان، رم از دیگر قطعات افزایش چشمگیرتری داشته است. و این افزایش قیمت از اواسط سال میلادی گذشته تا به امروز پابرجاست که نشان میدهد مسیر آن قابل برگشت نیست .

وبلاگ newegg’s business  ابتدا این روند رو به رشد را در تاریخ ۳۱ آگوست گزارش کرد. در آن زمان قیمت رم DDR4 با ظرفیت ۱۶ گیگابایت در طی دو ماه از ۵۲ دلار به ۶۴ دلار رسید که این اولین نشانه از روند تغییر قیمت در این لوازم بود.

http://www.digibyte.ir/wp-content/uploads/2017/02/SSD-RAM.jpg

دلیل افزایش قیمت RAM دقیقا مشابه با افزایش قیمت SSD است. مشکلاتی مثل قطع برق باعث شد تا شرکتتولید DRAM سامسونگ، عرضه RAM خود را بر خلاف روند افزایشی تقاضا برای این محصول، کاهش دهد. سرورها و رم موبایل سهم اصلی را در افزایش این تقاضا دارند؛ چرا که گوشی‌های هوشمند اندروید هر روز نیاز بیشتری به استفاده از این نوع حافظه‌ها پیدا می‌کنند.

روز سه‌شنبه بر اساس گزارشی که در DigiTimes انتشار یافت، اعلام شد درخواست‌ها به قوت خود باقی مانده‌اند و عرضه نیز هنوز افزایش نیافته است. پی اینگ لی، رئیس شرکت nanya technology، اعلام کرد عرضه جهانی DRAM در سه‌ماهه دوم سال نیز به نسبت ثابت، از تقاضا کمتر خواهد بود. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که قیمت محصولات این شرکت روند رو به رشد خود را حفظ کنند.

شاید می‌خواهید بدانید که RAM تا چه حد افزایش قیمت داشته است؟ یک رم ۱۶ گیگابایتی که از newegg در ماه نوامبر با قیمت ۷۵ دلار خریداری می‌شد، در حال حاضر ۹۲ دلار قیمت دارد؛ نوعی دیگر که با قیمت ۸۰ دلار خریداری می‌شد، در حال حاضر ۱۰۰ دلار قیمت دارد. بنا بر گفته‌های منابع صنعتی، این افزایش قیمت در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۱۷ متوقف خواهد شد.

بنابراین در حال حاضر برای خرید رم و یا SSD عجله نکنید. حتی اگر می‌خواهید سیستم جدید خریداری کنید و یا سیستم خود را ارتقاء دهید. امکان دارد این سختی را تحمل کنید و هزینه گزاف برای خرید این محصولات بپردازید، در غیر این صورت می‌توانید منتظر بمانید تا قیمت‌ها کاهش پیدا کنند.

تاریخ انتشار خبر : ۱۴ بهمن ۱۳۹۵

Facebookgoogle_plustwitter
اشتراک در خبرنامه دیجی بایت

در خبرنامه دیجی بایت عضو شوید و از تازه ترين اخبار با خبر شويد

۰۵۱-۳۸۵۲۲۷۰۰