ACM به مشهد می‌آید

همان طور که می‌دانید برنامه‌های نرم افزاری و اپلیکیشن‌های کاربردی امروزی یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی کاربران اینترنتی را در جهان تشکیل می‌دهند. به همین خاطر برنامه نویسان برای همه ارزش ویژه‌ای دارند زیرا بخش اعظمی از راحتی و آسایش امروز خود را مدیون ایده‌ها و برنامه‌های خلاقانه‌ای است که توسط این افراد نوشته می‌شود. اما گذشته از رقابتی که میان برنامه نویسان برای تولید یک محصول بهتر و پرطرفدارتر وجود دارد، این افراد به شکل دیگری هم با هم رقابت می‌کنند. هر سال مسابقات برنامه نویسی مختلفی در نقاط مختلف جهان برگزار می‌شود که افرادی که به صورت حرفه‌ای برنامه نویسی می‌کنند، در قالب این مسابقات به رقابت با یکدیگر می‌پردازند.

یکی از این مسابقات ACM نام دارد که البته بیشتر در میان دانشجویان رشته نرم افزار کامپیوتر یا برق شناخته شده است. ای سی ام (Association for Computing Machinery) یک مسابقه برنامه نویسی است که هر ساله در دنیا برگزار می‌شود. در این مسابقات تیم‌ها در گروه‌هایی ۳ نفره حاضر می‌شوند و به هر تیم یک دستگاه رایانه جهت برنامه نویسی داده می‌شود.

نحوه سنجش تیم‌ها به این گونه است که در مسابقات حدودا ۸ سوال محاسباتی و الگوریتمی می‌دهند هر تیمی سوال‌های بیشتری در مدت زمان کم‌تری و با خطای کم‌تری حل کند رتبه بهتری کسب خواهد کرد. خوشبختانه دانشگاه‌ها و دانشجویان ایرانی هم چند سالی است وارد این جریانات شده و با برگزاری استارتاپ‌های مختلف و مسابقات برنامه نویسی قدرت خود را در این زمینه به معرض نمایش می‌گذارند. هفته گذشته یکی از این مسابقات در شهر مشهد برگزار شد. اولین دوره مسابقات برنامه نویسی دانشگاه صنعتی سجاد، روز پنجشنبه ۱۶ مهرماه ۱۳۹۴ در محل این دانشگاه برگزار شد که خوشبختانه استقبال بسیار خوبی از آن به عمل آمد.

هدف از برگزاری مسابقه چیست؟

در جوامع علمی و دانشگاهی دنیا، معمولا مسابقاتی با هدف افزایش مهارت و توانایی تخصصی دانشجویان و همچنین تقویت روحیه و بنیه علمی آنها برگزار می‌شود. هدف رشته مهندسی کامپیوتر، پرورش مهندسانی است که قدرت درک، تحلیل و پیاده‌سازی عملی راه‌حل برای مسائل گوناگون را دارند. بنابراین، مسابقات علمی در این رشته بر این مبنا و برای تقویت قدرت تحلیل و برنامه نویسی دانشجویان استوار شده است. یکی از معروفترین مسابقاتی که در دنیا در این زمینه برگزار می‌شود، مسابقات برنامه‌نویسی دانشگاهی بین‌المللی یا acm/icpc است که به طور مخفف در ایران با نام acm شناخته می‌شود. این مسابقه را می‌توان مانند جام جهانی برنامه نویسی تعبیر کرد که هر ساله تیم‌های مختلف از سراسر دنیا در آن شرکت می‌کنند. تیم‌ها برای گرفتن مجوز شرکت در مرحله نهایی این مسابقه، باید در مسابقات انتخابی که در سطح دنیا برگزار می‌شود، شرکت کنند. در ایران، حدود ۱۵ سال است که مسابقه انتخابی جهانی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌گردد. امسال در دانشگاه صنعتی سجاد سعی بر این شد که مسابقه‌ای با کیفیت کاملاً مشابه مسابقه انتخابی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شود. این کار دو هدف اصلی را دنبال می‌کند. اول، کمک به آماده سازی بیشتر تیم‌هایی که قرار است در مسابقه انتخابی شرکت کنند و دوم، کمک به دانشگاه صنعتی شریف در جهت افزایش امتیاز مسابقه و اعتبار آن.

روند اجرای این مسابقه چگونه است؟

در این مسابقات، افراد به صورت تیم‌های سه نفره شرکت می‌کنند و هر تیم یک کامپیوتر مجهز به مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای برنامه‌نویسی در اختیار دارد. زمان این مسابقه ۵ ساعت است و در شروع، ۱۰ سوال برنامه‌نویسی به شرکت‌کنندگان داده شده است. تیم‌ها باید در مدت مسابقه، به سوالات که از درجه دشواری مختلفی برخوردار هستند، پاسخ دهند و پاسخ‌ها را که به شکل برنامه‌های کامپیوتری است، برای داوران ارسال کنند. تیم‌ها بر اساس تعداد سوال حل شده و همچنین زمان ارسال پاسخ‌های صحیح رتبه بندی می‌شوند. در انتهای مسابقه، به تیم‌های اول تا چهارم جوایز نقدی اهدا می‌شود. نماد این مسابقه، بادکنک‌های رنگی است، بدین ترتیب که به هر سوال یک رنگ اختصاص یافته است و هر تیمی که بتواند یک سوال خاص را حل کند، یک بادکنک با رنگ مشخص شده به عنوان نماد حل آن سوال، دریافت می‌کند.

از تیم‌ها و دانشگاه‌ها چه خبر؟

دانشگاه صنعتی سجاد مشهد در مسابقه برنامه نویسی امسال، میزبان ۳۲ تیم از ۱۵ دانشگاه مختلف کشور بوده است، که از جمله می‌توان به دانشگاه تهران، امیرکبیر، شهید بهشتی، شهید باهنر کرمان، فردوسی و سمنان اشاره کرد. لازم به ذکر است با توجه به این که این اولین دوره مسابقات در دانشگاه صنعتی سجاد بود، حضور این تعداد تیم از دانشگاه‌های معتبر سراسر ایران، مایه مباهات و افتخار برای این دانشگاه بوده است.

آیا این مسابقات خوب است؟

یکی از مهمترین انتظاراتی که از هر دانشگاهی می‌رود، این است که دانشجویان در یک محیط سالم دانشگاهی و یک رقابت علمی موثر، بتوانند برای پیشرفت علمی و افزایش روحیه خود، تلاش کنند. فارغ از نتیجه مسابقه و اینکه چه تیمی اول می‌شود، نکته ارزشمند این است که همگی توجه داشته باشیم که وظیفه محیط‌های علمی، پیشرفت در تمامی علوم و زمینه‌ها به منظور ارتقای کشور و نظاممان است و با این دیدگاه، می‌توان گفت که برگزاری این سبک از مسابقات می‌تواند به پیشرفت بسیاری از دانشجویان کمک کند ضمن این که با ایجاد یک محیط رقابتی علمی زمینه برای ایجاد ایده‌ها و دستاوردهای مختلف برای دانشجویان مستعد و علاقه‌مند هم ایجاد خواهد شد. بدون شک اگر تعداد دانشگاه‌ها و دانشجویانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند بیشتر شود، اتفاق بسیار مثبتی در صنعت فناوری و شاخه تولید نرم افزارهای بومی کشور رخ خواهد داد.

منبع:بایت۱۹۰۹۴

تاریخ انتشار خبر : ۲۹ آبان ۱۳۹۴

Facebookgoogle_plustwitter
اشتراک در خبرنامه دیجی بایت

در خبرنامه دیجی بایت عضو شوید و از تازه ترين اخبار با خبر شويد

۰۵۱-۳۸۵۲۲۷۰۰