آشنایی با رم های DDR4

چند ماه از ورود نسل جدید رم های DDR4 به بازار قطعات کامپیوتری می‌ گذرد. به بهانه ورود و جایگزین شدن این ماژول ها و ورود آنها به دیجی بایت با بررسی اجمالی این رم ها میهمان شماییم.

حافظه های رم DDR4 به عنوان استاندارد حافظه ها در سال ۲۰۱۴ وارد بازار شدند و چیپ ست Haswell کمپانی اینتل اولین چیپ ستی بود که از حافظه های DDR4 پشتیبانی کرد . پردازنده های Haswell-EX اولین پردازنده های جهان بودند که قابلیت فعالیت با حافظه های رم DDR4 برای پلتفرم x86 در کنار آنها فراهم شد. مهم‌ترین پیشرفت در این نسل در مقایسه با نسل‌ قبلی یعنی DDR3، پایین آمدن ولتاژ مورد نیاز و بالا رفتن نرخ انتقال اطلاعات است. رم‌های DDR4 با ولتاژ ورودی ۱٫۲ ولت عمل میکنند در حالی که ولتاژ مورد نیاز رم‌های DDR3 چیزی در حدود ۱٫۵ تا ۱٫۶۵ ولت است. حداکثر نرخ انتقال داده در این نسل نیز به ۳۲۰۰ مگابیت در ثانیه رسیده است. و در آینده ای نه چندان دور شاهد اعداد و ارقام بهتری نیز خواهیم بود . به طور مثال انتظار می‌رود رم‌ هایی از نسل DDR4 تولید شوند که بتوانند با ۱٫۰۵ ولت نیز کار کنند.

http://www.digibyte.ir/wp-content/uploads/2016/03/DDR4.jpg

نمونه های اولیه رم DDR4 در محدوده ۳۲۰۰ تا ۳۴۶۶ مگاهرتز فعالیت می کنند ولی با گذشت زمان و عرضه شدن پلتفرم هایی که از این حافظه ها پشتیبانی می کنند (مانند Skylake و Haswell-E از اینتل و Carizo از AMD) فرکانس های بالاتری را تجربه خواهند کرد.

جالب است بدانید نخستین رم DDR4 جهان با قابلیت اورکلاک شدن را شرکت ADATA تولید کرده و این رم هم‌ اکنون در بازار ایران نیز موجود است . این رم که نام تجاری آن ZPG Z1 است، به « اولین DDR4 اورکلاک جهان از دومین سازنده ی رم جهان » معروف است و می‌ توانید مشخصات کامل آن را در صفحه‌ی XPG Z1 در دیجی بایت ببینید.

به هر حال برای فراگیر شدن و رشد چشم‌ گیر این نسل از حافظه‌ ی رم، لازم است قطعات دیگر سازگار با این نسل تولید و به بازار روانه شوند . هم‌ اکنون شرکت های اینتل و AMD، از بزرگ‌ ترین تولیدکنندگان CPU، حرکت به سوی افزایش تولید پردازنده‌ های سازگار با رم‌ های نسل DDR4 را در نقشه‌ ی راه خود قرار داده اند.

تاریخ انتشار خبر : ۱۴ اسفند ۱۳۹۴

Facebookgoogle_plustwitter
اشتراک در خبرنامه دیجی بایت

در خبرنامه دیجی بایت عضو شوید و از تازه ترين اخبار با خبر شويد

۰۵۱-۳۸۵۲۲۷۰۰