Wikipedia و رمزنگاری جستجوها در آینده نزدیک

شاید شما هم از آن دسته از کاربران هستید که فکر میکنید جستجوهایی که در Wikipedia انجام داده اید خجالت آور به نظر می رسد و دوست ندارید کسی از جستجوهای شما با خبر شود!!!!

این هفته Wikimedia اعلام کرد که این شرکت در حال اجرای پروتکل HTTPS برای همه سایت های زیر مجموعه خود شامل Wikipedia به صورت پیش فرض می باشد.

پروتکل HTTPS یک اتصال رمزگذاری شده بین کامپیوتر کاربران و سایت های Wikimedia ایجاد خواهد کرد. دلیل این اتصال امن، محافظت از اطلاعات و داده های انتقال یافته بین این دو و همچنین جلوگیری از مداخله و کنترل اشخاص سوم مانند دولت ها و …. می باشد.

۱۴۳۴۱۲۲۷۳۶۷۷۳۱۳۴

 

Wikimedia همچنین از یک پروتکل امنیت وب به نام HSTS (مخففHTTP Strict Transport Security) برای محافظت از کاربران در وب سایتهایی که از رمزنگاری استفاده نمی‌کنند. پروتکل HSTS برای مقابله با سرقت نشست (session Hijacking) طراحی شده است که در آن هکرها با شنود پیغام‌های رد و بدل شده بین کاربر و وب سایت اقدام به سرقت کوکی ها کرده و به اطلاعات ورود به سیستم کاربر دست پیدا می کنند.

البته پروتکل HTTPS برای Wikimedia چندان تازگی ندارد، از سال ۲۰۱۱ کاربران قادر بودند به صورت دستی، توسط افزونه ای در مرورگر خود به اسم HTTPS Everywhere از این پروتکل استفاده نمایند. همچنین از سال ۲۰۱۳ کاربرانی که با نام کاربری و رمز ورود به سایت های مذکور ورود می کردند به صورت پیش فرض پروتکل HTTPS برای آنها فعال می شد.

بنا به گزارش خبرگزاری Motherboard، بنیاد Wikimedia برای تبدیل HTTPS به صورت پروتکل پیش فرض سایت های زیر مجموعه خود، به دلیل پیش بینی مشکلات احتمالی برای کاربرانی با پهنای باند کم یا اتصال اینترنتی ضعیف مردد بود.

البته پروتکل HTTPS می ممکن است به خاطر سانسورهای به کار رفته در وبسایت ها تحت تاثیر بگیرد، بدین صورت که ممکن است مردم در بعضی از کشورهای به خصوص که سانسور در آنها متداول است، برای دیدن سایتهای Wikimedia به مشکل برخورد کنند.

در مقایسه با سایتهایی همانند Yahoo Mail (که به صورت پیش فرض از رمزگذاری SSL استفاده می کنند) و فیسبوک، Wikimedia خطرات امنیتی کمتری دارد. اما از آنجا که امنیت و حریم خصوصی کاربران در فضای اینترنت به یک نگرانی تبدیل شده، این مسائل اهمیت می یابند.

 

تاریخ انتشار خبر : ۲۵ خرداد ۱۳۹۴

Facebookgoogle_plustwitter
اشتراک در خبرنامه دیجی بایت

در خبرنامه دیجی بایت عضو شوید و از تازه ترين اخبار با خبر شويد

۰۵۱-۳۸۵۲۲۷۰۰